Ұлттық музейде қазақ құқығының тарихына қатысты көрме ашылды Таңдаулы

Бейсенбі, 27 Тамыз 2015 09:53
Ұлттық музейде қазақ құқығының тарихына қатысты көрме ашылды KAZMUSEUM.KZ -

Қазақстандағы конституционализм тарихының тамыры ғасырлар қойнауына кетеді және ол 1465 жылы құрылған Қазақ хандығымен  тығыз байланысты. Осыған орай Ұлттық музейде қазақ құқығының тарихына қатысты көрме ашылды, деп хабарлайды kazmuseum.kz тілшісі.

Қазақ құқығының тарихына қатысты көрмеде «Қасым ханның қасқа жолы», «Есім ханның ескі жолы» және Тәуке ханның «Жеті Жарғы» деген заңдар топтамаларынан бастау алған қазақ құқығының негізгі кезеңдері көрсетілді.

Қазақстанның қазіргі конституциялық заңының алғашқы ережелері 1917 жылы 13 шілдеде І Жалпы қазақ съезінде жарияланған Алаш автономиясының ІІ съезінің  Қаулысымен тұжырымдалған (1917  ж. желтоқсан).

Көрмені тамашалағандар Қазақ АКСР-ның 1926 жылғы Конституциясының, Қазақ КСР-ның 1937 және 1978 жылғы Конституцияларының және Қазақстан Республикасының 1993 және 1995 жылғы Конституцияларының негізгі ережелерімен танысу мүмкіндігіне ие болды.

Көрме жыл соңына дейін созылады.