Алтын орда дәуіріне жататын тостаған табылды

Сейсенбі, 18 Тамыз 2015 09:33
Алтын орда дәуіріне жататын тостаған табылды KAZMUSEUM.KZ -

Азовта жергілікті өлкетану музейінің археологиялық экспедициясы XIV ғасырдағы ірі қолөнер кешенін қазды. Мұнан табылған жәдігерлердің ішіндегі бірегей керамикалық тостаған ғалымдар назарын аудартып отыр, деп жазады inform.kz.

Бұл металл ыдыстарға ою-өрнек  салуға арналған сирек кездесетін, аса ауыр еңбекті қажет ететін техника.

- Орта ғасырда алтынордалық Азақ   қаласында жұмыс істейтін қыштан зат жасаушылар көркем керамика өндіруде   өздерінің жеке әшекейлі стилін құрды, - дейді археология бөлімінің меңгерушісі, Азов музей-қорығының ғылыми қызметкері Андрей Масловский.

XIII ғасырда қазіргі Азовтың орнында алтынордалық Азақ қаласы болған. Ол арқылы Еуропа мен Қытай арасындағы ұлы сауда жолы өтіп, сондай-ақ Еуразияның солтүстігі мен Константинополь арасындағы қатынастың негізгі күретамырына айналған. Қала ірі сауда, қолөнер орталығы болды. XIV-XV ғасырларда өз монеталарын шығарған. 1365 жылы қаланы Ақсақ темір әскері жаулады, Ал 1471 жылы түріктер басып алып, оны Осман империясының қуатты әскери бекінісіне айналдырды.